Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Regulamin dokonywania okresowych ocen pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych 2020

Załącznik do Zarządzenia Nr 4/2020
Dyrektora CUW w Brześciu Kujawskim
z dnia 18 lutego 2020 roku

 

Regulamin dokonywania okresowych ocen pracowników samorządowych zatrudnionych
na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych
w Centrum Usług Wspólnych w Brześciu Kujawski

 

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Ilekroć w Regulaminie jest mowa:

1) „CUW” - należy przez to rozumieć Centrum Usług Wspólnych w Brześciu Kujawskim;
2) „Dyrektorze” - należy przez to rozumieć Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Brześciu Kujawskim;
3) „pracowniku” -  należy przez to rozumieć pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym;
4) „ bezpośrednim przełożonym” - należy przez to rozumieć osobę kierującą zespołem ( Dyrektor, Główny Księgowy), która jest upoważniona do dokonywania oceny;
5) „ocenie” -  należy przez to rozumieć okresową ocenę jakiej podlegają pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych;
6) „oceniającym” - należy przez to rozumieć bezpośredniego przełożonego ocenianego pracownika lub inną upoważnioną osobę;
7) „ocenianym” - należy przez to rozumieć pracownika zatrudnionego w CUW na stanowisku urzędniczym, w tym również na kierowniczym stanowisku urzędniczym;
8) „kryteriach" -  należy przez to rozumieć kryteria wspólne i przypisane do określonych stanowisk, będące podstawą do dokonywania oceny;
9) „ arkuszu oceny” -  należy przez to rozumieć arkusz okresowej oceny kwalifikacyjnej pracownika samorządowego;
10) „ ustawie” -  należy przez to rozumieć ustawę z 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282 t.j.)

  1. Oceniany podlega okresowym ocenom wywiązywania się z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz z obowiązków pracownika samorządowego określonych w art.24 i 25 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych.
  2. Celem przeprowadzenia ocen, o których mowa w ust. 2 jest zwiększenie efektywności pracy, poprawa jakości pracy, kształtowanie właściwych postaw pracowników, zebranie informacji służących doskonaleniu i rozwojowi pracowników samorządowych.
  3. Regulamin dokonywania okresowej oceny pracowników samorządowych określa w szczególności: tryb, kryteria, skalę ocen i ich częstotliwość.

§ 2

  1. Okresowej oceny dokonuje bezpośredni przełożony Ocenianego.
  2. Oceniający jest zobowiązany przeprowadzić ocenę w sposób rzetelny, uczciwy i obiektywny.
  3. Ocena ma charakter:

1) powszechny – ocenie podlegają wszyscy pracownicy samorządowi zatrudnieni w CUW na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych w pełnym lub niepełnym  wymiarze czasu pracy;
2) jawny – kryteria na podstawie których jest sporządzana ocena oraz skala ocen są powszechnie znane;
3) okresowy – ocena dokonywana jest raz na dwa lata;
4) obiektywny – pracownik ma możliwość samooceny i skonfrontowania opinii o sobie z Oceniającym.

  1. Oceniany zobowiązany jest niezwłocznie wdrożyć zalecenia Oceniającego sformułowane podczas oceny.

Rozdział II
Kryteria oceny

§ 3

  1. Ocena pracowników dokonywana jest na podstawie sześciu kryteriów wspólnych dla wszystkich ocenianych oraz czterech kryteriów przypisanych do kategorii stanowisk kierowniczych lub czterech kryteriów do pozostałych stanowisk.
  2. Wykaz kryteriów obowiązkowych i kryteriów dodatkowych oraz ich opis stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

Rozdział III
Sporządzanie oceny

§ 4

  1. Oceny pracownika dokonuje się na piśmie w arkuszu okresowej oceny pracownika stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
  2. W celu sporządzenia oceny okresowej konieczne jest określenie stopnia spełnienia  przez Ocenianego kryteriów poprzez dokonanie oceny danego kryterium w skali od 0 do 5 punktów:

1) 0 punktów – pracownik  nie spełnia wymogów określonych w opisie kryterium, a jeśli podejmuje się działań określonych w kryterium to realizuje je źle i niewłaściwie;
2) od 1 do 2 punktów – pracownik podejmuje się działań określonych w opisie kryterium, lecz nie wykonuje ich należycie starannie;
3) od 3 do 4 punktów – pracownik wywiązuje się poprawnie z realizacji działań określonych w opisie kryterium i wykonuje wszystkie obowiązki wynikające z opisu stanowiska pracy w sposób odpowiadający oczekiwaniom;
4) 5 punktów – pracownik wykonuje wszystkie obowiązki wynikające z opisu stanowiska pracy w sposób często przewyższający oczekiwania, a w razie konieczności podejmuje się wykonywania zadań dodatkowych i wykonuje je na najwyższym poziomie.

  1. Sporządzenie oceny na piśmie polega na:

1) określeniu w części II arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego odpowiedniej liczby punktów przy każdym kryterium oraz wyrażeniu opinii, w której Oceniający opisuje sposób wykonywania przez Ocenianego obowiązków, zwracając szczególną uwagę na spełnienie przez niego kryteriów – w tym wskazuje dodatkowe zadania, które nie wynikają z opisu zajmowanego stanowiska;
2) określeniu w części III arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego poziomu wykonywania przez Ocenianego obowiązków przy uwzględnieniu następującej skali:

a) ocena bardzo dobra – od 46 do 50 punktów.
Oceniany wykonywał wszystkie obowiązki wynikające z opisu stanowiska pracy w sposób często przewyższający oczekiwania. W razie konieczności podjął się wykonywania zadań dodatkowych i wykonał je zgodnie z ustalonymi standardami. W trakcie wykonywania obowiązków stale spełniał wszystkie wskazane kryteria oceny.
b) ocena dobra – od 40 do 45 punktów.
Oceniany wykonywał wszystkie obowiązki wynikające z opisu stanowiska pracy w sposób odpowiadający oczekiwaniom. W trakcie wykonywania obowiązków stale spełniał większość wskazanych kryteriów oceny.
c) ocena zadowalająca – od 30 do 39 punktów.
Oceniany większość obowiązków wynikających z opisu stanowiska pracy wykonywał w sposób odpowiadający oczekiwaniom. W trakcie wykonywania obowiązków stale spełniał niektóre wskazane kryteria oceny.
d) ocena niezadowalająca – poniżej 30 punktów.
Oceniany większość obowiązków wynikających z opisu stanowiska pracy wykonywał w sposób nie odpowiadający oczekiwaniom. W trakcie wykonywania obowiązków nie spełniał wcale, bądź spełniał rzadko wskazane kryteria oceny.

3) przyznaniu Ocenianemu oceny okresowej:

a) pozytywnej – w przypadku bardzo dobrego, dobrego lub zadowalającego poziomu wykonywania obowiązków;
b) negatywnej – w przypadku niezadowalającego poziomu wykonywania obowiązków.

Rozdział IV
Termin przeprowadzenia oceny

§ 5

  1. Ocenę przeprowadza się nie rzadziej niż co dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy, w terminie ustalonym przez Oceniającego.
  2. Okresowej oceny nie przeprowadza się w stosunku do pracownika zatrudnionego krócej niż sześć miesięcy na stanowisku, o którym mowa w § 1 ust. 2 niniejszego regulaminu.
  3. Termin przeprowadzenia oceny ulega zmianie w przypadku:
    1) usprawiedliwionej nieobecności Ocenianego uniemożliwiającej przeprowadzenie oceny;
    2) istotnej zmiany zakresu obowiązków Ocenianego lub zmiany zajmowanego przez niego stanowiska.
  4. W przypadku , o którym mowa w:
    1) ust. 3 pkt 1 – ocena jest sporządzana w terminie jednego miesiąca od powrotu Ocenianego do pracy;
    2) ust. 3 pkt 2 – ocena jest sporządzana przed wprowadzeniem istotnej zmiany zakresu obowiązków lub przed zmianą zajmowanego stanowiska.
  5. Nowy termin sporządzenia oceny wyznacza Oceniający, niezwłocznie powiadamiając o tym Oceniającego.
  6. Zawiadomienie o nowym terminie oceny doręcza się Ocenianemu oraz dołącza się do arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego.
  7. Wzór zawiadomienia o nowym terminie dokonania oceny stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.

Rozdział V
Poinformowanie o ocenie i tryb odwołania od oceny

§ 6

  1. Sporządzoną na piśmie ocenę Oceniający niezwłocznie doręcza Ocenianemu oraz poucza o przysługującym mu prawie złożenia odwołania.
  2. Oceniany potwierdza fakt zapoznania się z oceną oraz przysługującym prawie złożenia odwołania poprzez złożenie podpisu w części IV arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego.
  3. W terminie 7 dni od doręczenia oceny, Ocenianemu przysługuje prawo złożenia odwołania.
  4. Odwołanie  należy składać na piśmie do Dyrektora.
  5. Wzór odwołania od oceny okresowej stanowi załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu.
  6. Oceniający rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia. W przypadkach szczególnych, np. dłuższej nieobecności w pracy, nieprzewidzianego zdarzenia, Oceniany może wnosić do Oceniającego o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.
  7. Rozpatrywanie odwołania skutkuje utrzymaniem w mocy oceny, jej zmianą lub też wydaniem polecenia w zakresie przeprowadzenia oceny po raz drugi z zastosowaniem dotychczasowych kryteriów.

Rozdział VI
Ponowna ocena okresowa

§ 7

  1. W przypadku uzyskania przez Ocenianego negatywnej oceny,  ponownej oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej oceny.
  2. Termin przeprowadzenia ponownej oceny wyznacza Oceniający, niezwłocznie powiadamiając na piśmie Ocenianego. Oceniający wyznaczając termin ponownej oceny informuje ustnie Ocenianego, że uzyskanie ponownej negatywnej oceny skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.
  3. Wzór powiadomienia o przeprowadzeniu ponownej oceny stanowi załącznik nr 5 do niniejszego regulaminu.
  4. Pracownikowi nie przysługuje kolejne odwołanie od ponownej oceny.
  5. Uzyskanie ponownej, negatywnej oceny skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Rozdział VII
Obowiązki dokumentacyjne

§ 8

  1. Arkusze okresowej oceny pracownika samorządowego do czasu przeprowadzenia oceny przechowywane są przez bezpośrednich przełożonych dokonujących ocen.
  2. Po dokonaniu okresowej oceny, oryginał arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego włącza się do akt osobowych Ocenianego.

Rozdział VIII
Postanowienia końcowe

§ 9

Integralną część Regulaminu stanowią załączniki:
1) załącznik nr 1 – wykaz kryteriów obowiązkowych i kryteriów dodatkowych oraz ich opis;
2) załącznik nr 2 – wzór arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego;
3) załącznik nr 3 – wzór zawiadomienia o nowym terminie dokonania oceny;
4) załącznik nr 4 – wzór odwołania od oceny okresowej;
5) załącznik nr 5 – wzór zawiadomienia o przeprowadzeniu ponownej oceny.

załączniki w wersji edytowalnej WORD: DOCXRegulamin dokonywania okresowych ocen pracowników 2020_zalaczniki.docx (26,93KB)
skan zatwierdzonego dokumentu: PDFRegulamin dokonywania okresowych ocen pracowników 2020.pdf (3,84MB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego